|
Skriv i fagene |
|
Skrivemetro > Skriv i fagene > Spansk |
||
Analog eksamen
Du kommer op til en 4 timers skriftlig eksamen. Under hele eksamen skriver du på computer, og du må bruge alle hjælpemidler, men ikke gå på nettet eller på anden måde kommunikere med andre. Man må dog gerne bruge Gyldendals Online Ordbøger. Ordbogen.com kan også bruges, hvis man selv har købt adgang til den. Bemærk at alle oversættelsesprogrammer (som Google Translate eller lignende) er strengt forbudte. Hvert år har vi på landsplan spanskelever, der har snydt til eksamen, og som derfor ikke bliver student. Så det er vigtigt! Ønsker du at bruge en anden ordbog end Gyldendals, så spørg din lærer inden for en sikkerheds skyld.
Eksamen består af to dele som udleveres samtidig; en oversættelse fra dansk til spansk og en tekstdel, hvor man skal kommentere nogle billeder eller noget tekst.
Forberedelse; Alle skolens elever har til daglig adgang til Gyldendals Online Ordbøger gennem Uni-login. Kort inden eksamen bliver det muligt via Lectio at downloade en tidsbegrænset version. Dette er en stor fordel under eksamen. Hvis Gyldendals Online Ordbøger skulle gå ned (og det er sket før), har man så et værktøj på computeren. Tjek, at du ved, hvordan man kan finde bøjede verber i Gyldendals Online Ordbøger inden eksamen. Man kan også medbringe verbebog, eller downloade en online verbebøjer. F.eks. via www.ultralingua.net . Der er 10 dages gratis prøveversion, eller man kan købe for ca. 200kr. Husk også din grammatik og tjek at du kan finde rundt i den. Sæt gerne labels ved vigtige emner; Kan du finde og forstå artikel om gustar, perfektum (før nutid), præteritum/imperfektum, verbalperifraser (tengo que hablar) og konjunktiv?
A-opgaven Fejl i oversættelsen tæller meget ned. Her får censorerne også det første indtryk af dig. Det er en god idé at læse teksterne først, da de handler om det samme, og du kan få gode gloser og vendinger her. Når du har oversat så godt, som du kan, så tjek:
F.eks. Carmen og José kan lide is. A Carmen y José les gusta helado (is er ental, og derfor er gustar i ental)
B-opgaven Du læser nu nogle små tekster og ser nogle billeder i opgaven og kan så vælge mellem forskellige spørgsmål. Du skal typisk svare på maksimalt 3 spørgsmål. Fokuser i b-opgaven på;
|